Czym jest miłość?

Istnieją słowa, które w sercu człowieka mają szczególne brzmienie: "wolność, niezależność, równość, dojrzałość, samorealizacja, miłość...". Być może słowem, które wprawia serce człowieka w największe drżenie jest miłość. Dlaczego? Dlatego, że człowiek został stworzony, aby kochać i być kochanym; dlatego, że otrzymana miłość jest najbardziej cenioną rzeczywistością; dlatego, że miłość dawana jest rzeczywistością najbardziej kształtującą.
Istnieje jednak wiele wizji miłości: Dla niektórych kochać oznacza: " kochać się fizycznie". Dla innych: " być zakochanym". Dla jeszcze innych: "oddawać się drugiej osobie dla jej prawdziwego dobra".
Co to jest więc miłość? To jest uczucie - zapewniają jedni.
To jest akt woli - twierdzą drudzy.

A naprawdę jest to przeżycie, które ogarnia całego człowieka; przeżycie w którym uczestniczy niewątpliwie i uczucie, i wola. Miłość porównywana jest do zakwitnięcia kwiatu, do zbudzenia się ze snu. Miłość jest to zauroczenie, zafascynowanie, oczarowanie - wszystkie te słowa nie oddają istoty rzeczy, ale posługujemy się nimi, ponieważ nie znamy na razie lepszych. Jesteś pod czyimś urokiem, czarem, to oczarowanie ma podstawy: ten obiekt dla ciebie jest piękny, mówiąc dokładniej: jest wartością. Pisząc miłość, powinniśmy jednak dodać: prawdziwa miłość, która jest mylona z pożądaniem, którego celem jest zdobycie drugiego człowieka. Jest ona również mylona z zauroczeniem. Gdy chłopak lub dziewczyna mówią: "To ja dla ciebie tyle, a ty dla mnie nic" - to znaczy, że to nie jest miłość. Miłość jest postawą wolnej woli, która sprawia, że mówię: "pragnę twojego dobra, aż do ofiary i zapomnienia samego siebie". Trzeba ją budować. Nie może ona współżyć z egoizmem, ponieważ niesie w sobie dar samego siebie składany drugiej osobie: dar dobrowolny i bezinteresowny, który otrzymujemy za nic. Miłość to "pragnienie dobra", to poświęcenie się dla drugiej osoby, życie dla niej; umieranie dla drugiego człowieka. Lecz tego wszystkiego musimy się uczyć stopniowo i powoli.

Walter Trobisch powiedział kiedyś:

"Miłość to uczucie, którego trzeba się uczyć.
To napięcie i spełnienie.
To głęboka tęsknota i wrogość.
To radość i ból.
Nie ma jednego bez drugiego.
Szczęście jest tylko częścią miłości -
oto czego trzeba się nauczyć.
Cierpienie także należy do miłości.
To jest tajemnica miłości,
jej piękno i jej ciężar.
Miłość jest uczuciem, którego trzeba się uczyć".